novinky data a fakta bitvy tanky palné zbraně jednotky úryvky dopisů nezařazené (ČSR) události (ČSR) at. na Heydricha (ČSR) opevnění (ČSR) rok 1938 fotogalerie videogalerie ostatní
.:: 1939 ::.
----------------------------------------------------------------------------


3.září- polský prezident vydal žádost o utvoření legie Čechů a Slováků v Polsku. Kdo chtěl bojovat proti Nacistům, tak mohl jít do Polska. V roce 1940 se podařilo ustavit celou legii včetně jejího velitele.

2.říjen- československý velvyslanec ve francii Štefan Osuský a francouzský ministerský předseda Eduard Daladier podepsali dohodu o vytvoření československé jednotky ve Francii. Do těchto jednotek se přesunula i část která již byla v Polsku (po jeho porážce) Byl to hlavně 1.pěší pluk a 2.pěší pluk.

28.říjen- téměř ve všech velkých městech se konaly oslavy vzniku československé republiky, nosily se sváteční oděvy, trikolory a kladly se květiny na pomníky. Samozřejmě zasáhla SA a SS a demonstrace rozehnali. Hned druhý den vláda (protektorátní) zakázala nošení trikolor, „masaryček“ a jiných národních symbolů.

15.listopad- začaly nové demonstrace v Protektorátě, ty byly vyvolány smrtí studenta Jana Opletala který zemřel na následky zranění která utrpěl když 28.října rozháněla německá policie demonstrace výše uvedené. Účast byla asi 3000 studentů.

17.listopad- výše uvedené demonstrace z 15.listopadu posloužili jako dobrá záminka pro velmi tvrdá opatření, hlavně pro uzavření českých vysokých škol. Brzo ráno obsadily oddíly SS studentské koleje a odvezlo k výslechu asi 1000 vysokoškoláků do ruzyňských kasáren a po té do koncentračního tábora Sachsenhausen. Jednoznačně mělo jít o zastrašení českého obyvatelstva, které se nechtělo smířit s okupací.

17.listopad- francouzská vláda uznala Československý odboj v Paříži v čele s bývalým československým prezidentem Edvardem Benešem.
.
h.panda©2005 // h.panda@seznam.cz