novinky data a fakta bitvy tanky palné zbraně jednotky úryvky dopisů nezařazené (ČSR) události (ČSR) at. na Heydricha (ČSR) opevnění (ČSR) rok 1938 fotogalerie videogalerie ostatní
.:: 1941 ::.
----------------------------------------------------------------------------


Duben- Edvard Beneš a Winston Churchil navštívili nově se formující Československou brigádu z hlavní části tvořenou z našich jednotek ve Francii, které se dostaly do Velké Británie.

květen- úspěchy československých letců se začínají skvěle zvyšovat a někteří piloti už působí nejen ve vyloženě československých perutích, ale i ritských, jako například 1.noční stíhací peruť.

19.červenec- z noci 19. na 20.července se jako na rozkaz objevili všude po republice plakáty s písmenem V a rozjela se akce Viktoria, do V se obvykle něco ještě vepsalo, třeba „ať žije armáda ČSR“, „Anglie vyhraje“, apod…..byla to reakce na německou propagandu a ukázka že se nedáme.

28.-29.prosince- československá zpravodajská služba už od léta 1941 připravovala několik výsadků do Protektorátu. V tyto dny se z nebe snesly tři skupiny, Silver A-ta měla spolupracovat s československým odbojem, stejně jako skupina Silver B. Výsadek Antropoid měl za úkol provést atentát na Reinharda Heydricha nebo K.H.Franka, zpravodajské služby nakonec určili že to bude Heydrich.
.
h.panda©2005 // h.panda@seznam.cz