novinky data a fakta bitvy tanky palné zbraně jednotky úryvky dopisů nezařazené (ČSR) události (ČSR) at. na Heydricha (ČSR) opevnění (ČSR) rok 1938 fotogalerie videogalerie ostatní
.:: 1942 ::.
----------------------------------------------------------------------------


Leden- německá vláda si už myslela že Heydrich bouřlivou situaci v Československu zvládl a Goebbels označoval Protektorát jako ukázku jak umí gestapo sjednat pořádek, mohlo by se zdát že se nic nedělo celou tu dobu, ale byl to jenom klid před bouří a Heydrich to moc dobře věděl, ale netušil že tou bouří bude atentát na něj.

21.březen- jeden ze tří nejlepších, nejodvážnějších a nejproslulejších československých partyzánů (tří králů) padl při přestřelce na prašném mostě. Škpt. Václav Morávek byl se svými dvěma kolegy J.Balabánem a pplk.J.Mašínem legendou nejen v našem ale i v zahraničním odboji. Zemřel osamocen při boji proti přesile.

27.květen- atentát na Reinharda Heydricha. Dva parašutisté-Josef Gabčík a Jan Kubiš udělali tento atentát, bylo to v ostré zatáčce u vychovatelny v Praze, kdy jeho vůz musel přibrzdit do ostré zatáčky, Gabčíkovi se ale zasekla zbraň a málem atentát nevyšel, ale když viděl Kubiš že se mu zasekla, tak hodil pod auto Heydricha bombu, ta roztrhla pravou stranu jeho auta a byl převezen na nedalekou Bulovku, měl poraněnou slezinu a náhle týden po operaci zemřel. Slyšel jsem taky teorii že ho zabil někdo z jeho kruhů, protože byl horší než Hitler a nebáli se ho jenom Češi.

27.květen- atentát se stal další výbornou záminkou jak terorizovat České obyvatelstvo a udělat další vlnu teroru, bylo vyhlášené druhé stanné právo které bylo vyhlášené po celé zemi. V Praze začaly ohromné domovní prohlídky dům po domu a pročesávala se celá Praha, když účinek to nemělo velký, byla to demonstrace síly a v dalších dnech se razie rozšířily i mimo Prahu. Došlo k obnovení stanných soudů v brně a Praze, v prvních 5ti dnech bylo odsouzeno 539 na smrt. Až do 3.července bylo odsouzeno k rozsudku smrti 1600 lidí, to mělo za následek že na Staroměstském náměstí se sešlo 60 000 lidí a vyjádřili věrnost říši a odsouzení atentátu.

18.červen- ráno obklíčilo 800 německých vojáků katedrálu Cyrila a Metoděje a zahájilo útok na parašutisty, kladli velice statečný odpor, ale početní převaha je nakonec zmohla a ani jeden nezůstal naživu.

3.září- stanný soud v Praze odsoudil biskupa Gozarda, předsedu starších Sonnevenda, faráře Čikla a kaplana Petříka k trestu smrti.

10.červen- vypálení Lidic, když zemřel Heydrich, přijel Frank za Hitlerem a sdělil mu že atentátníci byli parašutisté a stopy vedou do Lidic, Hitler nařídil vesnici vypálit, muže starší 15 let zabít, ženy poslat do koncentračních táborů a děti které byly schopné poněmčení na převýchovu. Poté ještě Němci vypálili malinkou obec Ležáky a vypálení hrozilo i Bernaticím u Tábora, tady ale naštěstí gestapu „stačilo“ zatčení 36 lidí které pak popravili.
.
h.panda©2005 // h.panda@seznam.cz