novinky data a fakta bitvy tanky palné zbraně jednotky úryvky dopisů nezařazené (ČSR) události (ČSR) at. na Heydricha (ČSR) opevnění (ČSR) rok 1938 fotogalerie videogalerie ostatní
.:: ATENTÁT- ČÁST DRUHÁ (Život Gabčíkův a Kubišův) ::.
----------------------------------------------------------------------------


Život Gabčíkův a Kubišův

Zpočátku se nijak nelišil od osudů většiny chlapců žijících v Československu.
Josef Gabčík se narodil 8.4.1912 v obci Poluvsie nedaleko Žiliny. Vyučil se kovářem a zámečníkem a v letech 1934-1937 působil jako délesloužící u pěšího pluku 14 v Košicích. Od roku 1937 byl zaměstnán v továrně na výrobu chemických bojových látek v Žilině.
Jan Kubiš narozen 24.6.1913 v Dolních Vilémovicích u Třebíče vyučen topičem po skončení prezenční služby u jihlavského pěšího pluku 31 zůstal v armádě jako délesloužící poddůstojník. Službu konal u strážního praporu XIII na severní Moravě.
V roce 1938 oba byli účastni zářijové mobilizace, po níž se však museli vrátit domů.

Roku 1939 oba přes Polsko opustili Republiku a odešli do Francie, kde byli nuceni vstoupit do cizinecké legie. Tam se poznali v jednom z jejích oddílů. Od té doby bude jejich osud velmi společný.
Po vypuknutí války nastoupili do služby čs. zahraniční armády . Přezimují v Agde, což však byl jen „lepší koncentrák“, potom se dostávají na loď plující do Anglie. Ve Francii získal Gabčík vyznamenání za statečnost a Kubiš byl dekorován francouzským válečným křížem.
Ve Velké Británii byl Gabčík přiřazen 1. praporu 1. čs. smíšení brigády jako zástupce velitele 2.čety 3.roty, Kubiš jako zástupce velitele 1.čety v té samé rotě v Dovercourtu.Oba se jako jedni z prvních dobrovolně přihlásili k plnění nebezpečných úkolů na okupovaném území.

Když se vybíralo 15 nejlepších mužů do parašutistických kurzů-Gabčík s Kubišem byli mezi vyvolenými, kteří splnili velmi přísné testy.
Nyní se jejich domovem stávají farmy Garramour a Commus Darrah, skupiny hospodářských budov blízko skalnatého pobřeží na severozápadním okraji Skotska. Velice náročný výcvik „Special training school“ , jehož náplní jsou tréninky skoků z výšky, střelba, plížení, běh na čas pod palbou ostrými náboji, bezhlučné zabíjení (silent killing) a další náročné vojenské dovednosti, vede anglický major Young. Na letišti Ringway v Manchasteru tito vojáci trénovali seskoky z balónů a letadel, ve dne i v noci.
Kdo všechno toto vydrží přestěhuje se do anglického zámečku Ballasis nedaleko Londýna. Tam probíhala „Intelligence Service“- cvik v šifrování a obsluze radiostanic. Gabčík s Kubišem se stále cvičí v zacházení s výbušninami, tak aby je dokázali použít reflexivně a bez přípravy. Instruktorem je jim nemluvný Angličan, ten je postaví na deku, podtrhne jim nohy, v pádu musí vytáhnout pistoli z kapsy a střílet na cíl.

Začátkem prosince 1941 přijede do zámečku v Ballasis těžký sedmisedadlový hillman barvy khaki, do něhož nasednou dva rotmistři, Gabčík a Kubiš. Cíl jejich cesty je kancelář na Piccadilly č.134, kde se setkají s plukovníkem Moravcem. Jejich rozhovor je neformální a srdečný. Co však bylo v kanceláři dále řečeno se už nikdy nikdo nedozví, plk. Moravec nechal odpojit odposlouchávací zařízení a v místnosti nesměl být nikdo další přítomen. Víme však, že Plukovník řekl jedno:
„Vaším vlasteneckým úkolem je-popravit Reinharda Heydricha!".
h.panda©2005 // h.panda@seznam.cz