novinky data a fakta bitvy tanky palné zbraně jednotky úryvky dopisů nezařazené (ČSR) události (ČSR) at. na Heydricha (ČSR) opevnění (ČSR) rok 1938 fotogalerie videogalerie ostatní
.:: ATENTÁT- ČÁST TŘETÍ (Odlet a seskok ANTHROPOIDu) ::.
----------------------------------------------------------------------------


Odlet a seskok ANTHROPOIDu

Původními členy Anthropoidu měli být rtm. Josef Gabčík a rotný Karel Svoboda.
Vlastní přípravy byli zahájeny 2. října 1941 ve spolupráci s britskou SOE (Výborem pro zvláštní operace). A původní datum pro akci mělo být 28. října 1941, den výročí vzniku Československé republiky.
Rotný Karel Svoboda se však při výcviku zranil, a proto byl nahrazen rotmistrem Janem Kubišem. I čas odletu tak musel být posunut z 8. října na 28. prosince 1941, odkladu využili oba rotmistři ke zdokonalování střelby ze samopalů Sten-gun, házení bomb atd.
Dne 1. prosince 1941 podepsali rotmistři Gabčík a Kubiš závazek v následující znění:

„Můj úkol tkví v zásadě v tom, že společně s jiným příslušníkem československé armády budu odeslán do vlasti, abych v čase, na místě a v situaci, která se podle našeho zjištění na místě a za daných okolností bude zdát nejvhodnější, provedl nějakou sabotážní, nebo teroristickou akci, tak účinnou, aby měla patřičný ohlas jak doma, tak za hranicemi Československé Republiky. Učiním podle svého nejlepšího vědomí a svědomí vše, abych tento úkol, k jehož provedení jsem se dobrovolně přihlásil, úspěšně splnil.“

28.12.1941 ve 12,30 byla skupina ANTHROPOID spolu se skupinami Silver A a Silver B odvezena autem na letiště Tangmere. Skupinu Silver A tvořil velitel: npor. Alfréd Bartoš, krycím jménem Emil Sedlák,úředník z Brna; rtm. Josef Valčík, krycím jménem Zdeněk Toušek, absolvent obchodní akademie z Olomouce a radteleg. Jiří Potůček, krytý pod jménem Alois Tolar, učitel z Brna, jejich úkolem bylo vyhledat vedoucího domácího odboje a pomocí radiostanice typu MARK III s kódovacím označením Libuše obnovit telegrafické spojení s Londýnem. Silver B tvořili rtm. Zemek, velitel skupiny a četař Škácha, jenž měli předat domácímu odboji rádiovou stanici a pomáhat udržovat jeho spojení s londýnem.
Silver A absolvovala už tři pokusy o seskok, vždy se však museli vrátit zpět na anglické letiště.

Tři skupiny nastoupili se vším svým vybavením do bojového letounu Halifax. Piloti tohoto letounu dostali rozkaz provézt výsadek za každou cenu, i přes nepřízeň počasí nebo jiné nedostatky.
Do vybavení Anthropoidu patří šaty a boty, jenž se nyní nosí v Protektorátě (od židovských uprchlíků) některé části oděvů jsou však pouze britské napodobeniny, které mají anglické firemní štítky, občanské legitimace, vytvořené v anglických laboratořích (Gabčíkovi zhotovené na jméno Zdeněk Vyskočil, zámečník z Prostějova a Kubišovi jako Ottu Strnadovi, dělníkovi z Brna), 5000 říšských marek a 10x50 Kč, které nejsou padělky, každý má svojí anglickou pistoli (Colt Pocket Model 1903 ráže 38) se čtyřmi plnými zásobníky a stovkou nábojů a ampulky s jedy, pro případ, že by byli zadrženi, na sobě mají letecké kombinézy, gumové přilby a gumové boty. Součástí jejich výzbroje byli též britské ruční granáty (Mills vz.36M Mk.I) a tzv. časovací tužky (jednalo se o tužkové roznětky s různou dobou časového zpoždění), šest průbojných bomb plněných plastickou trhavinou, 32 liber plastické trhaviny a dva zásobníky rozbušek, vrhač bomb Tree Spigot s jednou bombou, samopal STEN Mk.II se stovkou nábojů, dva yardy bleskovice,
čtyři dýmovnice a cívka ocelové struny. To vše bylo ve dvou balících shozeno za členy výsadku.

Halifax z letiště odstartoval ve 22,00. Při letu došlo k navigačnímu omylu, při němž byla Praha zaměněna za Plzeň. Tak se stalo , že Anthropoid byl vysazen ve 2,24 u obce Nehvizdy u Čelákovic (východně od Prahy) namísto východně od Plzně. Silver A byla shozena mezi Poděbrady a Městem Králové (měla však dopadnout východně od Čáslavi) a Silver B seskočila u Kasaliček nedaleko Přelouče,namísto severozápadně od Ždírce.


.
h.panda©2005 // h.panda@seznam.cz