novinky data a fakta bitvy tanky palné zbraně jednotky úryvky dopisů nezařazené (ČSR) události (ČSR) at. na Heydricha (ČSR) opevnění (ČSR) rok 1938 fotogalerie videogalerie ostatní
.:: ATENTÁT- ČÁST PÁTÁ (Osudová zatáčka) ::.
----------------------------------------------------------------------------


Osudová zatáčka

Je 27. května skoro 9,00. Parašutisté ze skupiny Anthropoid vyráží ze svých úkrytů na kolech do ulice v Holešovičkách. Kubiš má na sobě tmavý oblek a klobouk, Gabčík hnědé sportovní šaty. Jede s nimi také přílušník Silver A, jež s nimi spolupracuje- Josef Valčík. Ten se však v zatáčce pod Vychovatelnou odpojuje a míří Kirchmayerovou třídou nahoru, kde po 100 m zůstává stát, v ruce drží zrcátko s nímž si jakoby upravuje svůj účes, doopravdy ale vyhlíží zelený mercedes.
V zatáčce v Holešovičkách Kubiš opírá své kolo o drátěnou ohradu. Má aktovku, která je zatím pověšená na řidítkách, a v ní jsou ukryté dvě bomby s vysoce citlivými nárazovými rozbuškami používanými v britských jednotkách. O kus dál opřel Gabčík vypůjčený dámský velocipéd Moto-velo o ohradu za refýží, v Gabčíkově aktovce vypůjčené od Svatošových z Můstku se pod vrstvou sena ukrývá rozložený samopal britské výroby STEN Mk.II bez ramenní opěrky aby jej bylo možné ukrýt do aktovky a čepice s firemním štítkem Bílé labutě, jejíž původní majitel byl Luboš syn profesora Ogouna u nichž se Gabčík s Kubišem ukrývali.

Oba členové Anthropoidu vyčkávají. Kubiš se prochází v zatáčce, v ruce má aktovku s bombami. Zastaví se u sloupu elektrického vedení na chodníku pod Vychovatelnou. Gabčík předstírá opravy na svém kole, ve skutečnosti však poslepu skládá v aktovce schovaný samopal (jak dělal mnohokrát v training school). Když je vše hotovo, sevře zbraň ve své ruce, přes kterou má přehozený baloňák.
Všichni tři parašutisté vyčkávají. Přesně odhadnutý čas příjezdu šedozeleného mercedesu s německým tyranem minul. Nervozita stoupá.

Je 9,50 a šestisedadlový Mercedes-Benz stojí před schodištěm zámku v Panenských Břežanech, sídle, jenž obsadil Heydrich při svém příhodu do Prahy i s celou svou rodinou. Jeho osobní šofér Willy veze kufry na letiště, a proto dnes řídí SS-oberscharführer Klein z Heydrichovi osobní stráže.
Reinhard Heydrich dnes po krátké zastávce na Hradě odlétá do Berlína. Jako vždy ani dnes nedá na vůdcovu radu a nenechá přivolat dva policejní vozy, které by ho měli na jeho cestě doprovázet.
Po loučení s rodinou, jenž se dnes trochu protáhlo, vyrážejí Heydrich s Kleinem na cestu, z Panenských Břežan přes Zdiby, Chabry, Kobylisy, Libeň a už auto jede Kirchmayerovou třídou dolů. Tam kde vyhlíží rtm. Josef Valčík.

Ten jakmile auto spatří pomocí zrcátka odsignalizuje předem smluvený signál oběma parašutistům čekajícím v zatáčce. Konečně. Napětí však ještě nepolevilo.
Nyní už i Gabčík s Kubišem vidí přijíždět svůj cíl, auto s praporky SS a značkou SS-3. Jakmile vůz musí v zatáčce zpomalit, Gabčík odhazuje baloňák a přitom se vrhá do vozovky před auto se samopalem namířeným na spolujezdce. Zmáčkne spoušť. Všichni včetně obou příslušníků SS očekávají výstřel, avšak nadále je ticho. Nyní přichází na řadu Kubiš, s pohotovostí vycvičenou v SOE vyndává z aktovky jednu z bomb a hází ji naučeným spodním obloukem na cíl. Bomba však mine a zasáhne stupátko před pravým zadním kolem. Výbuch proráží karoserii, vyvrací pravé dveře a jinak zdánlivě nic. Žádný z parašutistů však neví, že malý kus karoserie prorazil přední sedadlo a spolu s částmi čalounění vnikl Reinhardu Heydrichovi do těla. Klein sahá k opaskovému pouzdru pro pistoli a vydává se za prchajícím Gabčíkem. Následuje divoká honička, při které se opět ukazuje Gabčíkovo střelecké umění. Má totiž vytáhnutou rezervní pistoli. Atentátník se snaží schovat v řeznickém krámku. Ten však nemá zadní východ jak Gabčík předpokládal,

a proto tedy vybíhá zpět na ulici, kde se střetne s šofére Kleinem. Padne několik výstřelů a Klein padá k zemi. Gabčík naskakuje do tramvaje jedoucí směrem k městu. Následně mizí v davu.
Mezitím se poraněný Heydrich vypotácí z vozu a míří svým revolverem na Kubiše poraněného ve tváři od střepin bomby. Ten se i přes to, že mu krev z jeho zranění zabraňuje ve výhledu snaží dostat ke svému kolu. Heydrich se chytá za bok a klopýtá. Kubiš se proplete davem lidí, kteří se vynořili z tramvaje číslo tři, jejíž zastávka byla nedaleko, proběhne zatáčkou a usedá na kolo. Potom ujíždí s kopce směrem k Libni.

Třetí muž Říše mátožně vykřikne na českého strážníka stojícího opodál: „Rufen Sie die Burgan“. Strážník zastaví stěhovací dodávku firmy Holan, naloží Reinharda Heydricha na bedýnky s krémem na boty a nechá ho odvézt do nedaleké nemocnice na Bulovce.
.
h.panda©2005 // h.panda@seznam.cz