novinky data a fakta bitvy tanky palné zbraně jednotky úryvky dopisů nezařazené (ČSR) události (ČSR) at. na Heydricha (ČSR) opevnění (ČSR) rok 1938 fotogalerie videogalerie ostatní
.:: ATENTÁT- ČÁST ŠESTÁ (Důsledky atentátu) ::.
----------------------------------------------------------------------------


Důsledky atentátu

Heydrich leží v narkóze v bytě německého ředitele nemocnice Na Bulovce dr. Dicka. Na chodbách a pod okny pokoje zajišťuje klid kolona obrněných vozidel. Přímo u zraněného stojí stráž v podobě osobního lékaře SS-brigadeführer dr. Gebhardt a další doktoři dr.Dick a Hollbaum.
Při operaci byli bez potíží odstraněny Reinhardu Heydrichovi cizí tělesa z břišní dutiny. Tři doktoři a spousta dalších očekávají Heydrichovo probrání, které nastalo 24 hodin po atentátu.
Hitler bezprostředně po atentátu nařizuje popravit pro výstrahu 10 000 Čechů.

Gabčík s Kubišem se zatím dostali do relativního bezpečí. Gabčík je v bytě u Fafkových, kde si odbarvuje heřmánkem vlasy. Také si kupuje klobouk. Kubiš si nechá ošetřit svá poranění od MUDr. Břetislava Lyčky a druhý den k večeru se objevuje v bytě Ogounových. Oba parašutisté poslouchají rozhlasovou zprávu vysílanou stále znovu a znovu: „V důsledku atentátu na zastupujícího říšského protektora SS-obergruppenführera Reinharda Heydricha se ustanovuje toto: Článek I. Na podkladě paragrafu 1. nařízení říšského protektora v Čechách a na Moravě o vyhlášení civilního výjimečný stavu ze dne 28. září 1941 (VBIR Prot. S 527)se s okamžitou účinností vyhlašuje civilní stav výjimečný nad celým protektorátem Čechy a Morava.
Článek II. Na podstatě paragrafu 2 výše uvedeného nařízení nařizuji: Kdo, osoby které měli účast na spáchání atentátu, přechovává anebo jim poskytuje pomoc, anebo maje vědomost o jejich pobytu anebo osobě, neučinní žádné oznámení, bude zastřelen se svou rodinou.
Článek III. Tento výnos nabývá v platnost oznámením v rozhlase.

V Praze 27. května 1942 „Říšský protektor v Čechách a na Moravě v zastoupení K.H.Frank“.
Gabčík s Kubišem se nyní s dalšími pěti parašutisty ukrývají v kryptě pravoslavného kostela Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Ven vycházejí jen v noci, aby si protáhli ztuhlé nohy a nadýchali se čerstvého vzduchu. Jídlo a aktuální noviny jim nosili členové JINDRY a další odbojáři. O ukrytí parašutistů v kryptě rozhodl Dr. Vladimír Petřek.
Jako 1. z odpovědí na atentát uspořádali nacisté „velkorazii“. 4500 účastníků SA, SS, NSKK a dalších ozbrojených sil nacistů prohlíželo byty, hledali různé úkryty, zatýkali a popravovali. Město bylo hermeticky uzavřeno, nikdo se nedostal ani do města ani ven. Zadrženo bylo 541 osob (zčásti to byli ti co se protizákonně zdržovali po večerech na ulici nebo neměli v pořádku průkazy), 430 osob bylo propuštěno a 111 předáno gestapu.

K.H. Frank podepsal vyhlášení s odměnou 10 000 000 Kč jako odměnu za informace, jež budou vézt k zadržení atentátníků. Ve výloze prodejny Bati na Václavském náměstí byli vystaveny předměty, jež zanechali parašutisté na místě činu i s touto vyhláškou.
Z novin se parašutisté dozvídají jména všech popravených.
Večer 2. června svolala protektorátní vláda na Staroměstské náměstí veřejné shromáždění, aby podle pokynů nacistické propagandy odsoudila atentát na RH a proklamovala věrnost českého národa Hitlerově říši. Manifestace se zúčastnilo na 60 000 Pražanů.

Dne 4. června 1942 v půl osmé ráno zastupující říšský protektor SS-Obergruppenführer Reinhard Heydrich zemřel na důsledky poranění, do kterých se dostala infekce. O půlnoci z 6. na 7. června 1942 byla jeho rakev převezena za svitu pochodní na Pražský hrad, kde byla ráno vystavena na nádvoří, kam proudili celý den davy českého i německého obyvatelstva. Dále byla rakev smutečním vlakem rakev převezena do Německa.
10. června se dočetli v úřední zprávě, že byli nalezeny důkazy o spolupráci obyvatelstva obce Lidic u Kladna. Vyhlazení Lidic proběhlo 9. června, kdy byla obec obklíčena, 173 mužů bylo zastřeleno a ženy a děti byly odvezeny do koncentračních táborů.
13. června byla vyhlášena amnestie pro toho kdo udá atentátníky do 5 dnů, i kdyby to dosud neučinil.
16. června se z osobní dovolené vrátil parašutista Karel Čurda, který seskočil se skupinou Out Distance, jejíž velitel se už ukrývá v kryptě. Dobrovolně se přihlásil gestapu v Pečkově paláci a poskytl Němcům adresy členů JINDRY (např. Zelenkovi, Moravcovi atd.).
Díky těmto adresám byl zadržen Aťa Moravec a po mučení v temných kobkách prozradil úkryt parašutistů. Marie Moravcová spáchala sebevraždu 17.června 1942 při zatýkání gestapem. Aťa s otcem byli popraveni 24. října 1942 v Mauthausenu. Stejně jako spousta dalších pomocníků, přátel a odbojářů.
Čurda byl za svou zradu 17. května 1945 zatčen, odsouzen k trestu smrti a popraven.
.
h.panda©2005 // h.panda@seznam.cz