novinky data a fakta bitvy tanky palné zbraně jednotky úryvky dopisů nezařazené (ČSR) události (ČSR) at. na Heydricha (ČSR) opevnění (ČSR) rok 1938 fotogalerie videogalerie ostatní
.:: ATENTÁT- ČÁST SEDMÁ (Poslední boj) ::.
----------------------------------------------------------------------------


Poslední boj

Po prozrazení úkrytu v kostele sv. Cyrila a Metoděje, kde se ukrývalo sedm parašutistů z různých skupin pobývajících v Praze, mezi něž patřil četař aspirant Josef Bublík, rotmistři Josef Gabčík, Jan Kubiš a Josef Valčík, rotná Jaroslav Švarc, četař Jan Hrubý a nadporučík Adolf Opálka, byl 18. června 1942 v 4,10 obklíčen Němci, kteří nejprve prohledali byt kostelníka. Záhy objevili okno s odmontovanou vnitřní mříží, které mělo sloužit pro případný útěk parašutistů.

Poté vnikli příslušníci SS a gestapa do vnitřní části kostela, kde na kůru drželi stráž Opálka, Bublík a Kubiš. Mnoho nacistů stačili obránci kůru zabít nebo zranit než jim došla munice. Poslední náboj si však nechali pro sebe. Jan Kubiš vykrvácel na četná, těžká poranění. Němci vnikly do kostela, jenž začali prohledávat. K jejich usouzení, že v kostele jsou další lidé přispěla pravděpodobně náhoda. Nacisté údajně našli na kůru čtyři kabáty, zatímco mrtví parašutisté byli pouze tři.
Boj se přesunul do krypty, kam vedl jediný přístup malým větracím otvorem ze západní části kostela a malým okýnkem z ulice. Němci na kostel stříleli z oken protějšího gymnázia. K tomu používali lehké kulomety MG 34 ráže 7,92 mm.

Parašutisté se urputně bránili a nebylo možné se do krypty dostat, proto útočníci na pomoc přivolali pražské hasiče, kteří vháněly do krypty vodu a dráždiví kouř. Obránci se snažili vystrčit ven hadice pomocí žebříku, i toho se však němci zmocnili. Nepomohli ani výzvy zrádce Karla Čurdy. Jako odpověď se z krypty ozvalo: „Jsme Češi, nikdy se nevzdáme“ a několik výstřelů.
V blízkosti oltáře našli útočníci pod kobercem vchod do krypty uzavřený kamennou deskou. Když ji zničili pomocí trhavin, objevili strmé schody vedoucí do podzemí.
Po sedmi hodinách boje, v němž Němci byli v přesile 200 mužů na sedm došla parašutistům munice. Než aby se nechali zatknout, nechali si poslední kulku pro sebe. Zemřeli tak hrdinou smrtí, která vešla do dějin.
Když utichla palba z krypty, vynesli Němci těla ven, kde je Čurda identifikoval. V Kryptě byl nalezen začátek tunelu, který měl směřovat do potrubí Prahy, jako poslední možnost úniku. Nikdy se tam však nedostali.

Parašutisté tedy svůj úkol splnili, o jejich odbojové činnosti a odvaze se opravdu doslechli až za hranicemi, ale měl atentát smysl když za něj zaplatilo tolik nevinných životem?

Použitá literatura: Miroslav Ivanov - Atentát na Reinharda Heydricha
Dušan Hamšík, Jiří Pražák – Bomba pro Heydricha
Michal Burian, Aleš Knížek,Jiří Rajlich, Eduard Stehlík – Atentát,operace.
h.panda©2005 // h.panda@seznam.cz