novinky data a fakta bitvy tanky palné zbraně jednotky úryvky dopisů nezařazené (ČSR) události (ČSR) at. na Heydricha (ČSR) opevnění (ČSR) rok 1938 fotogalerie videogalerie ostatní
.:: OPERACE BARBAROSSA ::.
----------------------------------------------------------------------------


Tato operace začala 22. června 1941 ve 3.15 ráno. Fronta byla dlouhá od Baltského moře až po Karpaty a zůčastnilo se jí 15 motorizovaných divizí, 19 tankových divizí a 118 pěších divizí, 1945 letadel, celkem 3 050 000 vojáků proti sovětským 88 pěším divizím, 7 jezdeckých divizí a 54 motorizovaných a tankový divizím. Síly byly rozčleněny do tří částí, skupina armád sever (nord) které velel polní polní maršál von Leeb, skupina armád střed (mitte), té velel polní maršál Bock a skupina armád jih (sűd) pod vedením polního maršála von Rundstedta.

Tažení začalo výborně, zdálo se, že ruská armáda je neznámo kde a Němci naráželi jen na malé skupinky, či větší armády, které však kvůli velkým obklíčením kapitulovaly, Němci neuvěřitelně rychle postupovali a vše se zdálo jako rychlá procházka, která bude do zimy hotová.
Rusové evakuovali co se dalo, co ne, zničili. Dalo by se říct, že se celá země naklonila a všechny závody, továrny, výrobny i se zaměstnanci se „převážily“ ze západního do bezpečnějšího východního Ruska, hlavně na Sibiř (přes 1 500 továren), kde nevědomky pro Němce vznikaly ohromné továrny, závody, rozjížděla se výroba například tanků T-34 a celkově se dovybavovala Rudá armáda.
Její odpor naplno pocítili Němci hlavně u Stalingradu (kdyby toto město padlo, byla by jen otázka času dobytí Leningradu, Moskvy, ropných polí na Kavkaze, to by znamenalo porážku SSSR, jelikož žádná větší města už dál na západ nejsou a tudíž velké ohrožení celého světa), již to nebyla stále ustupující kapitulující armáda, ale zcela nová houževnatá a dobře vyzbrojená Rudá armáda se kterou německé velení nepočítalo. Tato armáda porazila německou Paulusovu 6. armádu u Stalingradu.
Německý ústup, byť s několika nebezpečnými německými ofenzivami u Kurska, Charkova, atd... byl již neodvratitelný, ale to už je na jiné povídání : )


.
h.panda©2005 // h.panda@seznam.cz