novinky data a fakta bitvy tanky palné zbraně jednotky úryvky dopisů nezařazené (ČSR) události (ČSR) at. na Heydricha (ČSR) opevnění (ČSR) rok 1938 fotogalerie videogalerie ostatní
.:: BITVA O BRITÁNII ::.
----------------------------------------------------------------------------


Bitva o Británii začala 1.července. 1940 několika nálety a trvala bezmála 4 měsíce, byly to urputné boje kterých se zůčastnili letci německé luftwaffe a britské RAF. Probíhaly denní i noční boje, neustálé německé nálety, ale i neutuchající odpor britských stíhačů, později i zahraničních pilotů ve službách RAF, včetně Československých pilotů, z nichž někteří přišli z již poražené Francie, nebo z vlasti, v Británii utvořili 4 samostatné perutě:
310.stíhací peruť
311.bombardovací peruť
312.stíhací peruť
313.stíhací peruť

Tato bitva měly být přípravou pro německé vylodění v Anglii (operace SEELÖWE), při které se měly německé jednotky vylodit podél celého pobřeží sousedícího s lamanchským průlivem, ale plány na toto vylodění nebyly dokončeny, z důvodu nečekaně rychlého pádu Francie. Luftwaffe měla jasně početně i materiálně navrch a soustředila se plně na vojenské cíle, když už podle prognóz zbývalo maximálně pár týdnů do totální porážky RAF, němečtí piloti udělali chybu, spletli si místo kde měli během jednoho nočního bombardování pustit bomby, omylem je shodili na Londýn, RAF na to samozřejmě reagovala prvním bombardováním Berlína, to Hitlera tak rozzuřilo, že nařídil změnit celou operaci, prioritou se stal Londýn a tak dostávala RAF chvilky oddychu pro potřebné doplňování stavů a to pro Německo znamenalo prohru v této bitvě, která skončila koncem září 1940.Poté Německo přehodnotilo priority a soustředilo se na operaci Barbarossa.
.
h.panda©2005 // h.panda@seznam.cz