novinky data a fakta bitvy tanky palné zbraně jednotky úryvky dopisů nezařazené (ČSR) události (ČSR) at. na Heydricha (ČSR) opevnění (ČSR) rok 1938 fotogalerie videogalerie ostatní
.:: DOPIS Z PEKLA ::.
----------------------------------------------------------------------------


Milý otče.
Nyní již zbývá jen pár dní a jsou tu vánoce, abych pravdu řekl, je mi to celkem jedno. Je strašná zima a nyní nemám kryt. Konám službu spojaře v jednom z obrněných vozidel. Dnes sedím celý den v té promrzlé bedně se sluchátky na uších, bez pokrývek a jakéhokoliv pohybu.
K jídlu už dávno nic nemám. Dávky potravin byly pochopitelně sníženy...
Koňské maso je jen málokdy. Navíc jej nelze jíst syrové a uprostřed stepi, beze stromů a keřů, nemůžeme sehnat dřevo na topení...
Na pancíř tanku před radiostanicí, jsem si nalepil obrázek Hermana Goringa, pod nímž stojí jeho klasická slova, „situace v zásobování potravinami se bude stále zlepšovat“. Sranda musí být, i když se člověk již dávno odnaučil smát.
Pokud se budeš ve Stalingradu tázat po existenci boha, musíš si odpovědět záporně. Musím ti to říci, milý otče a je mi to dvojnásob líto. Chyběla mi matka a ty jsi mne vychoval sám, v lásce k bohu. Proto dvojnásob lituji svých slov, neboť budou moje poslední a já již nebudu nikdy říct nic, čím bych je mohl kompenzovat a odčinit. Jsi duchovním otče a víš, že člověk ve svém posledním dopise říká jen to, co je pravda, nebo to o čem je přesvědčen že by mohla být pravda. Hledal jsem boha v každém kráteru, v každém zničeném domě, na každém rohu, u každého z kamarádů, ve svém okopu, hledal jsem jej na nebi. Přestože mé srdce volalo, bůh se neukázal.
Domy byly zničené, kamarádi stejně stateční nebo zbabělí jako já, na zemi panoval hlad a vraždění, z nebe padaly bomby a oheň, jen boha tu nikde nebylo. Ne otče, žádný bůh není, znovu to píši a vím že je to strašné a ode mne neodpustitelné.
Kdyby však měl být nějaký bůh, pak existuje jen u vás, ve vašich zpěvnících a modlitbách ve zbožných kázních kněží a pastorů, ve zvuku zvonů a kadidla.
Ve Stalingradu však není..
h.panda©2005 // h.panda@seznam.cz