novinky data a fakta bitvy tanky palné zbraně jednotky úryvky dopisů nezařazené (ČSR) události (ČSR) at. na Heydricha (ČSR) opevnění (ČSR) rok 1938 fotogalerie videogalerie ostatní
.:: PEARL HARBOR ::.
----------------------------------------------------------------------------


7.prosince 1941 v 6:00 ráno odstartoval svaz Japonského námořního letectva a letěl do Tichomoří, bez vyhlášení války napadnout americkou námořní základnu, Pearl Harbor.
Přes 360 japonských letadel vyřadilo vzdušnou obranu, potopilo největší bitevní lodě California, Oklahoma, Arizona, West Virginia, Nevada, dalších 13 lodí taktéž bylo potopeno (3 bitevní, 3 křižníky, 3 torpédoborce, 2 zásobovací lodě a 2 normální lodě).
Dále bylo zničeno 188 letadel, většinou na zemi, 2 400 lidí bylo zabito a přes 1 200 zraněno, oproti tomu Japonské síly přišly o 35 pilotů a 29 letadel.
Japonský útok byl tvořen letadlovými loděmi Akagi, Kaga, Šokaku, Zuikaku, Hirju, Sorju, dále 2 bitevní lodě, 2 těžké křižníky, 1 lehký křižník, 9 torpédoborců a dále několik zásobovacích lodí a ponorek.

„ Ve Schofieldských kasárnách seděli ti z nás, kteří už vstali. Většina z nás se věnovala spíš svému mléku než ozvěně výbuchů, které k nám doléhaly z tři kilometry vzdáleného letiště. Dělají nějaké zkoušky munice? Zeptal se jeden voják. Teprve když nad námi přeletěla první stíhačka v nízkém letu se štěkajícími kulomety, vyběhli jsme ven se svými hrnky mléka v ruce. Byli jsme ohromeni opravdovým pocitem hrůzy, když jsme na vlastní oči zažili onen historický okamžik. Když jsme tam tak stáli na silnici, opřeni o zeď jídelny, přilétla druhá stíhačka s rudými slunci na křídlech a zamířila na hlavní ulici. Asi 80 metrů před ní se v asfaltu objevily dvě řady dírek „

Hlavní důvod k napadení Pearl Harboru bylo, že USA díky Japonským akcím na dálném východě vyhlásily hospodářské embargo na vývoz strategických surovin do Japonska, to však bylo závislé na těchto dodávkách a tak se pokusilo upevnit svou moc v oblastech bohatých na tyto suroviny, jako byl Pearl Harbor.
Tato akce vedla k velké změně dosavadního průběhu války, zatímco Američané vyhostili několik tisíc Japonců, napadali je, apod.... Britové měli radost ze získání dalšího spojence a tvrdili že Sovětský Svaz, Velkou Británii a USA nikdo nepřemůže, Hitler se však právem vstupu USA do války obával. Mimo jiné bylo vyhlášeno mnoho válečných stavů ve velkém počtu zemí:

8.prosinec
Japonsko vyhlásilo válku USA, Británii, Kanadě, Austrálii.
USA, Británie vyhlásily válku Japonsku.
Kanada, Kostarika, Austrálie, Nikaragua, Východní Indie vyhlásily válku Japonsku.
Kanada, Nizozemsko, Indie, Československá exilová vláda oznámily válku Finsku.
Sovětský Svaz se vyjádřil že považuje svůj pakt o neútočení s Japonskem i nadále platný.
Brazílie vyjádřila cítění s USA, do války však nevstoupila.

9.prosinec
Egypt, Dominikánská republika, Haiti, Honduras, Kuba, Salvador, Mexiko, Panama vyhlásily válku s Japonskem.

10.prosinec
Nový Zéland, Jihoafrická Unie, Guatemala, Bolívie, Kolumbie, Indie, exilové vlády Nizozemska a Belgie, hnutí svobodná Francie pod vedením generála Gaulla vyhlásily válku Japonsku.

11.prosinec
Německo, Itálie, Albánie vyhlásily válku USA.
Dominikánská republika, Guatemala, Kostarika vyhlásily válečný stav s Itálií a Německem, bylo však předáno pouze Itálii.

12.prosinec
USA, Kuba, Nikaragua, Haiti, Honduras, Salvador vyhlašují válku Německu a Itálii.
Bulharsko, Chorvatsko, Slovensko vyhlásily válku USA a Británii.
Rumunsko a Maďarsko vyhlašují válku USA

16.prosinec
Československá exilová vláda v Londýně je ve válečném stavu se všemi státy které jsou ve válečném stavu s USA a VB.

19.prosinec
Nikaragua vyhlašuje válku Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku.

20.prosinec
Belgická exilová vláda vyhlásila válku Japonsku

24.prosinec
Haiti vyhlásilo válku Maďarsku, Rumunsku a Buhlarsku.
h.panda©2005 // h.panda@seznam.cz