novinky data a fakta bitvy tanky palné zbraně jednotky úryvky dopisů nezařazené (ČSR) události (ČSR) at. na Heydricha (ČSR) opevnění (ČSR) rok 1938 fotogalerie videogalerie ostatní
.:: ITÁLIE - VYLODĚNÍ ::.
----------------------------------------------------------------------------


Po porážce sil osy, německého Afrikakorpsu a italských vojsk v Tunisu v severní Africe se spojenci museli rozhodnout „kam dál“, rozhodli se vzít útokem Sicílii, povedlo se, po pár týdnech byla jejich a bylo provedeno několik náletů na Řím.
Tento a mnoho dalších faktů způsobilo, že se Italové rozhodli vzdát, jeden z mála, kteří byli proti, byl samozřejmě Mussolini, ten byl sesazen vlastní vládou a na jeho místo nastoupil maršál Padolio, válka na oko pokračovala, ale ve skutečnosti se dojednával mír se spojenci.

Na jednání spojenců se projednávalo kam dál, nechtěli Italy uznat za své spojence a tak s nimi pouze uzavřeli mír.
- - - - Začala invaze do Itálie (z jihu), vylodění proběhlo hladce a v klidu, nikde nebyl žádný větší odpor, nepřátelská vojska se však pouze stáhla a několik dní poté bylo vyhlášeno, že italské ozbrojené síly kapitulovaly, to Hitler vcelku očekával a tak v tu dobu už byly na cestě německé posily, ještě však nebylo rozhodnuto, kde se budou bránit, respektive kde vytvoří novou frontu, v jaké části Itálie. Když vstoupily německé jednotky do Říma, byl prázdný, vláda se ze strachu z popravy za zradu raději stáhla pryč.
Tudíž se chystalo další vylodění, obojživelné, u Salerna, na jihozápadě, to však Němci očekávali a tak vybudovali v horách silnou obranu a vyčkávali.
Spojenci se vylodili - - - - , prvních několik hodin bylo kritických, spojenci sice ovládali předmostí již zhruba po 48mi hodinách, ale o křehkosti situace svědčí i to, že generál Clark začal narychlo vypracovávat plány pro zpětné nalodění, po týdnu se Němci stáhli a po třech týdnech již spojenci ovládali Neapol, tam se ke Clarkovi přidal generál Alexandr a společně čelili německému generálovi Kesserlinkovi
Němci ustoupili, vybudovali nová obranná postavení v horách a naneštěstí pro spojence začala italská zima, bahno, všude bylo hluboké bahno, navíc v horách to byl skutečně problém, nejen pro vojáky, ale samozřejmě i techniku.

Na několik týdnů se fronta zastavila na takzvané Keserlinkově zimní linii, bylo naplánováno další vylodění, podobné tomu u Salerna, zkrátka proč se snažit dobýt německé linie vysoko v horách, které probíhají prakticky celou Itálií, když to jde obejít pomocí obojživelného vylodění podél západního pobřeží a frontu trochu popohnat, nicméně nějaké jednotky v horách zůstaly.
Vylodění proběhlo - - - - u Anzia, ve spolupráci s útokem spojeneckých jednotek v horách (který nedopadl nejlíp), nesetkalo se s prakticky žádným odporem, jelikož Němci nevěděli, kde k vylodění dojde. Teď měli na výběr, buďto využít zmatku, který vyloděním způsobili a rychlým postupem dobýt Řím, nebo pořádně ustavit předmostí, vybudovat obranné linie a čekat na silný protiútok. Vybrali si druhou variantu (dnes se říká že kdyby šli ihned do Říma, tak by byli téměř jistě poraženi) a vyčkávali, protiútok přišel a byl tak prudký, že se několik amerických jednotek vzdalo.
Spojenecké jednotky které zůstaly v horách měli jako další cíl klášter v Monte Casinu, který 15.února 1944 bombardovalo přes 200 bombardérů, jelikož je to nejvýše položený bod a je odsud vidět do širokého okolí, spojenci si mysleli že je tento klášter využíván Němci, nebyl.
Ale došlo zde k paradoxní situaci, jakmile byl klášter rozbombardovaný, Němci ho obsadili a opevnili se v jeho troskách : )
Nicméně spojenci byli i nadále drženi u Anzia, kde Němci zaútočili silou v poměru 2:1, útok trval přes 4 dny a nakonec byl díky převaze těžkých děl na straně spojenců odražen, nicméně spojenci byli stále drženi na takzvané Gustavově linii.
Byl proveden třetí útok na Monte Casino, opět v kombinaci s letectvem a opět nevydařený, při čtvrtém pokusu spojenci použili svůj oblíbený trik a fingovali vylodění na jihozápad od Říma, Němci poučeni vyloděním u Anzia přesunuli několik jednotek k pravděpodobnému místu vylodění, čímž oslabili obranu Monta Casina, převaha spojenců zde byla 3:1, byla zahájena dělostřelecká příprava které se zúčastnilo 2 600 děl, klášter byl konečně dobyt.

Kesserlink se stáhnul za Řím, kde se pokusil přeskupit. 25.května 1944 se fronta v horách spojila s předmostím u Anzia, tím by mohl Clark odříznout německý ústup, rozhodl se ale konečně vstoupit do Říma, tam se skutečně 4.června 1944 objevily první spojenecké jednotky.
Radost však netrvala dlouho, Kesserlink se dokázal přeskupit a znovu zaútočit, ale tomu už se věnovat nebudeme, on se stejně zrak většiny lidí upíral za dva dny někam úplně jinam, k vyloděním v Normandii.
.
h.panda©2005 // h.panda@seznam.cz