novinky data a fakta bitvy tanky palné zbraně jednotky úryvky dopisů nezařazené (ČSR) události (ČSR) at. na Heydricha (ČSR) opevnění (ČSR) rok 1938 fotogalerie videogalerie ostatní
.:: BITVA U KURSKA ::.
----------------------------------------------------------------------------


5.července 1943 se začala bitva u Kurska, které předcházely přípravy a hromadění německých vojsk, skupina armád jih a sever, operační skupina kampf, 4. tanková armáda a 9. armáda, Hitler v této bitvě potřeboval vyhrát, protože to byla poslední naděje ve východním tažení. Tato operace se jistě mohla a povést a povedla by se, ale sovětští vojáci a zvědi zajali několik příslušníků wehrmachtu a dozvěděli se o přípravě operace Citadela. Díky tomu němci ztratili v tomto případě rozhodující moment překvapení.

Na každé ze zúčastněných stran bylo nasazeno přes 7 500 tanků, 4 600 letadel, dále pak na německé straně 900 000 vojáků a na sovětské 1 900 000 vojáků. Největší bitva se odehrála u vesničky Prochorovka, kde do sebe tanky většinou vrážely než střílely. Sověti tuto bitvu vyhráli a definitivně odsoudili wehrmacht k postupné porážce ve druhé světové válce..
h.panda©2005 // h.panda@seznam.cz