novinky data a fakta bitvy tanky palné zbraně jednotky úryvky dopisů nezařazené (ČSR) události (ČSR) at. na Heydricha (ČSR) opevnění (ČSR) rok 1938 fotogalerie videogalerie ostatní
.:: OBKLÍČENÍ LENINGRADU ::.
----------------------------------------------------------------------------


Němci se koncem roku 1941 blížili na dohled Leningradu, jelikož má město z východní strany Ladožské jezero, obklíčili ho a rozhodli se obklíčit ho, nechat ho vyhladovět a vybombardovat.
Civilisty se již nepodařilo evakuovat (mnozí ani nechtěli) a tak prostí dělníci dostali zbraně a šli na jistou smrt proti německým tankům, které byly až nebezpečně blízko zdejších továren.
Po svém dosazení se obrany ihned chopil sovětský generál Nikita Žukov, nařídil podminovat každý dům kvůli případnému proniknutí Němců, zmobilizoval každou volnou ruku, začal se zatýkáním „nebezpečných“ lidí a špionů, dále vytvořil rychlé hlídky na lyžích, které pronikaly za linii, získávaly drahocenné informace, ničili zásobovací cesty a zajímali Němce.
Tato opatření se osvědčila, první německý nápor se podařilo zastavit, avšak velkou hrozbou byly bombardéry, které přilétaly den co den, dělostřelectvo které bylo na dohled a mohlo ostřelovat prakticky nerušeně celý Leningrad.
Nastala zima, jedinou cestou kudy bylo možné ještě Leningrad zásobovat, bylo po Ladožském jezeře, které naštěstí zamrzlo, ale náklaďáky se stejně bořily do směsi ledu a vody, nebo byly ničeny při náletu.
Ledová cesta zkrátka nemohla dopravit dostatek zásob, přestaly jezdit tramvaje, autobusy, skoro se netopilo, večer byla všude černo černá tma.
Továrny byly bez střech, dělníci bez jídla a vody, tanky vyrážely ihned na frontu ještě nenatřené a pořádně neopracované, chleba bylo málo, vyráběl se z lepidla na tapety, mýdla, oleje, lidé umírali zimou, denně jich v nejhorších časech umíralo až 4 000.
Jednou z mála možných obran byla velká námořní děla lodí, zamrzlých v Ladožském jezeře.
Nastalo jaro roku 1942 a obleva, německý tlak trochu povolil, sníh odkryl spoustu mrtvol, avšak všechno se uklízelo, silnice, domy, lidé se myli, dokonce opět vyjely tramvaje, příděly potravy se zvýšily, lidé si navzájem pomáhali.

„Člověk snese všechno, pohromu, hlad a smrt, ale nesnese Němce, nemůže snést ty hulváty s rybíma očima, kteří si pohrdavě odfrknou nad vším ruským, nemůžeme žít, dokud tito zelenošedí slimáci budou naživu, dnes nejsou žádné knihy, dnes nejsou žádné knihy na obloze, dnes existuje jen jedna myšlenka, zabít Němce, zabít je všechny a zahrabat do země, pak budeme moci znovu myslet na život, knihy, dívky a štěstí, ale musíme to udělat rychle, jinak znesvětí celé Rusko a umučí k smrti další miliony lidí“

Ihned po kapitulaci německé 6. armády u Stalingradu, přijeli kurýři a všem řekli radostnou novinu, všichni již věděli, že Leningrad přežije a že Rudá armáda již brzy prorazí obklíčení, stalo se tak - - - - - , bylo sice prolomeno obklíčení a Leningrad bylo možné pořádně zásobovat (v místech prolomení byla postavena železnice), ale Finové a Němci stále drželi toto město v obklíčení.
Toto město bylo osvobozeno až po bitvách u Kurska a Charkova, - - - - -


.
h.panda©2005 // h.panda@seznam.cz