novinky data a fakta bitvy tanky palné zbraně jednotky úryvky dopisů nezařazené (ČSR) události (ČSR) at. na Heydricha (ČSR) opevnění (ČSR) rok 1938 fotogalerie videogalerie ostatní
.:: VYLODĚNÍ V NORMANDII (den-D) ::.
----------------------------------------------------------------------------


Jistě jedna z nejznáměji operací druhé světové války, ne-li nejznámější.
Přípravy sahají zhruba v období před květnem 1944, spojenecké velení si uvědomovalo potřebu otevření druhé (západní) fronty, která by hodně odlehčila tlaku na sověty na východní frontě a zároveň pomohla ukončit válku do konce roku 1944. Ovšem nebylo to tak jednoduché, němci měli, byť nedodělaný, ale velmi silný atlantický val, který zamezoval možnému vylodění, šlo o ohromný počet dělostřeleckých baterií v bunkrech ve vnitrozemí které měly ostřelovat pobřeží, u opevnění přímo na pobřeží s kulometnými hnízdy a minomety, šlo také o systém překážek a min.

S vyloděním se počítalo na plážích Omaha, Gold, Juno, Sword, Utah. Samotnému vylodění předcházelo bombardování pevností s bateriemi a seskok 18 000 výsadkářů kteří měli odstranit dělostřelecké baterie ve vnitrozemí, z důvodu velkého počtu seskoků mimo dopadovou zónu a brutální německé protiletadlové obrany však více než mnoho těchto mužů zahynulo ještě než se zapojili do bojů o děla.

Těsně po vylodění (6.června 1944, 6:00 ráno) byla nejkritičtější situace na pláži Omaha, v první vyloďovací vlně zde zahynulo téměř 3 000 spojeneckých vojáků, druhá vlna se jen tak tak dostala přes vraky člunů z první vlny a měla podobné problémy, třetí a čtvrtá vlna se již nemohla vylodit. Vojákům na omaze nikdo nevelel, sami se zorganizovali do malých skupin a útočili na pobřežní opevnění a pomalu i přes ohromné ztráty postupovali dopředu k patě srázu na němž stálo opevnění. Okolo 19:00 se podařilo spojencům vyčistit všechna místa odporu a postupovali dále do vnitrozemí....

Boje však pokračovaly, jen se přemístily o pár kilometrů dál s frontou, všude padaly granáty, všude byly položené miny, odpor němců byl nezlomný a spojence stál mnoho životů, a ještě je nutno dodat že kdyby v den vylodění nebyli téměř všechny vyšší německé hodnosti (jako např. Erwin Rommel) mimo Normandii, možná by vše dopadlo jinak, správně říkal že vylodění jde odrazit, ale prvních 24 hodin bude rozhodujících a taky bylo.
.
h.panda©2005 // h.panda@seznam.cz