novinky data a fakta bitvy tanky palné zbraně jednotky úryvky dopisů nezařazené (ČSR) události (ČSR) at. na Heydricha (ČSR) opevnění (ČSR) rok 1938 fotogalerie videogalerie ostatní
.:: VZNIK SPECIÁLNÍCH JEDNOTEK SAS ::.
----------------------------------------------------------------------------


Situace v severní Africe v létě roku 1940 byla kritická, Britové byli zatlačeni 100km do nitra Egypta a vše nasvědčovalo porážce, koncem téhož roku se však situace obrátila a z původně malého výpadu se stala velká ofenziva, Britové se dostali až na západ Libye, zničili italskou 10. armádu a zajali desetitisíce vojáků.
Hitler se rozhodl poslat svému spojenci pomoc v podobě Erwina Rommela a jeho Afrikakorpsu, Rommel již po pár týdnech po svém příchodu zaútočil na překvapená britská vojska, zatlačil je zpět k Egyptu, jediné místo, kde nepřítel vzdoroval, bylo přístavní město Tobruk, na které bylo podniknuto mnoho náletů (rekord za den činil 21) a bylo ostřelováno dalekonosnými děly. Avšak britská morálka byla stále vysoká a obklíčený Tobruk se odmítal vzdát.

V jedné z nemocnic ležel David Stirling, 24 letý důstojník od Commandos (zranil se při seskoku z letadla).
Přemýšlel o způsobu, jakým s válkou v Africe „někam pohnout“, jelikož se zastavila na mrtvém bodě, dobře si uvědomoval, že Rommelovy zásobovací konvoje musí urazit ohromné vzdálenosti a jsou velice zranitelné, stejně tak jako letiště a zásobovací sklady Afrikakorpsu. Commandos se pokoušeli tato skladiště a letiště napadnout z moře, ale díky německým ostražitým hlídkám končily tyto nájezdy většinou katastrofou.

Námořnictvo nemělo dostatek sil na ostřelování či dokonce vylodění u těchto letišť, britské lodě, které byly ve Středozemním moři, se musely soustředit na obranu a zásobování Tobruku a tak Stirling přišel s nápadem zorganizovat menší útočné skupiny, které by byly schopné se dostat za nepřátelské linie, přežít zde bez pomoci několik dní, postarat se o sebe, splnit úkoly. Tyto skupiny se měly vysazovat letecky. Jeho velitelům se tento nápad zamlouval a tak mu dali 6 důstojníků a 60 vojáků ze skupiny Commandos na středním východě, Stirling založil výcvikový tábor, dostal starší letoun na cvičení výsadků a učil své muže dokonale ovládat německé a italské zbraně. Zatímco oddíl Commandos se stával z 12ti mužů, u SAS se tyto oddíly dělily na 3 menší pododdíly, v nichž měl každý člověk určitou specializaci a nikdo nebyl velitel (zdravotník, pyrotechnik, atd….).
Příslušníci SAS si zvolili jako znak okřídlenou dýku.

První akce byla při příležitosti plánované britské ofenzívy. SAS měla zničit letiště v Gazale, výsadek byl však díky velice špatnému počasí nepřesný a 36 mužů bylo zajato.
18. listopadu 1941 ofenzíva začala, britské tankové jednotky se však dostávaly do prudkých bojů a bylo mnoho ztrát na obou stranách.

SAS dostala druhou šanci. Měla podniknout velký útok na letiště Agedabia, Al Aghejla, Sirte, Tamet, v Sirte bylo zničeno na 37 letadel, v El Agheile byl útok také velmi vydařený, v Tametu byla akce odvolána kvůli minám a v Agedabii nebylo ani jedno letadlo.
Britové osvobodili Tobruk, poté byl Afrikakorps a italské jednotky zatlačeny až k jejich hlavnímu přístavu, Tripolisu. Stirling se vydal na velitelství aby získal ještě více mužů do SAS, byla mu přidělena jednotka svobodných Francouzů.

22. ledna 1942 Rommel opět podnikl ofenzívu a zatlačil Brity ke Gazale. 5. května následoval další útok a Britové byli opět zatlačeni až do Egypta.
SAS měla další úkol - zničit letiště osy na Krétě (tam byla vyslána jednotka svobodných Francouzů) a v severní Africe, v polovině června, byly útoky dokončeny. Výsledky byly různorodé.

Němci už o SAS věděli a tak byla letiště, sklady, apod…. více střeženy a bráněny, to vnuklo Stirlingovi nápad velice ozbrojených vozidel, na frotnu zrovna dorazily nové Jeepy Willys, Stirling některé dostal, nechal je upravit a namontovat na ně kulomety Vickers K 7,62mm, kulomety Browning 12,7mm, v praxi to vypadalo tak, že řidič měl u sebe jeden Vickers, spolujezdec Browninga a vzadu bylo kulometné dvojče Vickers.
Dále přibyly větší nádrže, na benzín, na vodu a byla zvětšena odolnost karoserie.
Britské jednotky byly zatlačeny až u El Alameinu. SAS dostala rozkaz pomoci Britské ofenzívě a napadnout letiště osy. Nejlépe to dopadlo na letišti „Baguš“, kde se nepozorovaně dostali do blízkosti letadel a začali pálit ze všechno kulometů, nepřítel byl tak překvapený, že se nezmohl ani na jeden výstřel. Pro SAS to dobře skončilo i na ostatních letištích.

Později měla SAS zaútočit na přístav „Bengazi“, ale tento útok se naprosto nevydařil, byl zde ztracen jeden Jeep a dalších 24 vozidel.
Během bitvy u El Alameinu napadala SAS zásobovací konvoje Afrikakorpsu, poté se vylodili Britové ze západní strany, prošli přes Africké území patřící vichystické Francii a směrem na Tunisko, kde je přístav Tripolis.
SAS během těchto bojů útočila opět spíše na zásobovací konvoje, ale přišlo neštěstí. Stirlinga zajali Němci, když se svou jednotkou odpočíval v křoví. Při následné přestřelce se několika mužům podařilo uprchnout, ale David Stirling byl zajat. Snad díky jeho pověsti (major přízrak), se dožil v pořádku konce války. Němci ho uvěznili na jakémsi hradě a tam přečkal válku až do jejího konce.

Ještě v roce 1943 se bojovalo v Tunisu, SAS se dočkala reorganizace, měla nyní 2 složky, speciální člunovou rotu SBS a speciální údernou rotu SRS.
Před vyloděním spojenců na Sicílii se SRS podařilo zničit italskou dělostřeleckou baterii a mnoho dalších, poté vzniknul druhý pluk SAS.
Při vylodění spojenců v Itálii držela SAS několik měst až do příchodu hlavních vojsk, v Itálii SAS vykonala ještě mnoho akcí a to by bylo na dlouho : )
Další významnou akcí SAS bylo známé ničení německých pobřežních dělostřeleckých baterií v Normandii, oblíbeným kouskem zde bylo také projet vesnicí kde byly německé ubikace a střílet v rychlosti na okolní domy, vystrašení Němci netušili co se děje.
SBS se podílela na osvobozování Řecka v roce 1944.
Člunová rota se v dubnu roku 1945 zůčastnila závěrečné spojenecké ofenzívy v Itálii, major Anderslasen získal jediný Viktoriin kříž, který kdy byl udělen příslušníkovi SAS, když kryl silnou palbou ústup své jednotky a nakonec padl.
Na konci druhé světové války byla SAS rozpuštěna, později však znovu utvořena a dnes má své místo pod sluncem jisté.
.
h.panda©2005 // h.panda@seznam.cz