novinky data a fakta bitvy tanky palné zbraně jednotky úryvky dopisů nezařazené (ČSR) události (ČSR) at. na Heydricha (ČSR) opevnění (ČSR) rok 1938 fotogalerie videogalerie ostatní
.:: STALINGRAD ::.
----------------------------------------------------------------------------


Tato bitva byla logickým pokračováním operace Barbarossa, začala na počátku září roku 1942, i přes velký odpor sovětů a jejich styl boje kdy se zabarikádovali mezi ruiny domů a kromě pušky je téměř nebylo vidět, se dostával německý wehrmacht pomalu ale jistě dopředu, tanky zde však neměly žádný účinek a německá 6. armáda která dobyla Paříž a Varšavu, nebyla zvyklá na městský boj dům od domu.

Když wehmracht ovládal prakticky 9/10 města a Hitler už vydával prohlášení jak je Stalingrad dobytý, přišla obávaná a již jednou prožitá ruská zima, německý postup se zastavil, technika i lidé mrzli, bylo i -40 stupňů, navíc se stupňovaly problémy se zásobováním, tak vrchní velitel 6. armády Paulus požádal Hitlera o stažení ze Stalingradu ten však odmítl. Tato situace nahrávala sovětské straně, která byla na zimu lépe připravená a čas hrál pro ní, mohla v klidu soustředit techniku a téměř 750 000 vojáků severně a jižně od Stalingradu tak, aby v případě útoku obehnala německou 6. armádu do kleští a stáhla smyčku.

19.listopadu 1942 sověti zaútočili a 6. armádu skutečně obklíčili, avšak frontu zatlačovali dál co nejvíce směrem do Evropy, tím se mezera mezi stalingradským kotlem ( tak se nazýval prostor kde byla obklíčená 6. armáda + rumunské a italské jednotky) prohlubovala a naděje na opětovné posunutí fronty zpět a osvobození vojáku z kotle se zmenšovala. Hitler nařídil 4. tankové armádě která se oddělila od 6. armády když se táhlo na Stalingrad a nyní byla na jihu, aby vyjela na pomoc a pokusila se prorazit obklíčení. Tankům 4. tankové se podařilo dostat až na 60 kilometrů od kotle, dál se však nedostaly. Paulus žádal Hitlera o povolení ke kapitulaci, ten však razantně odmítal a povýšil Pauluse na polního maršála, byl to v podstatě rozkaz k sebevraždě, Paulus se však nezabil a 31. ledna i se zbytky své 6. armády kapituloval. Od této chvíle už německé jednotky nikdy nevedly žádnou větší útočnou akci.

stalingradský kotel: zde.
h.panda©2005 // h.panda@seznam.cz