novinky data a fakta bitvy tanky palné zbraně jednotky úryvky dopisů nezařazené (ČSR) události (ČSR) at. na Heydricha (ČSR) opevnění (ČSR) rok 1938 fotogalerie videogalerie ostatní
.:: TVRZE - (OPEVNĚNÍ) ::.
----------------------------------------------------------------------------


Tvrze jsou to nejlepší co se dá z betonu, armatury a české pracovitosti postavit. Jedná se většinou o několik pěchotních srubů, dělostřelecký srub, vchodový objekt a třeba výsuvnou otočnou minometnou nebo dělostřeleckou věž. Toto všechno bylo propojeno důmyslným systémem podzemních chodeb a jediný způsob jak se do nich dostat bylo pomocí vchodového objektu, ten se také právě kvůli tomu pečlivě maskoval (třeba ve skále) a vybavoval nemalým počtem kulometů. Pěchotní sruby viz výše.

Dělostřelecký objekt měl jinou stavbu než pěchotní srub, nebyl pro již klasickou boční palbu, ale pro čelní, tyto objekty byly osazeny trojicí většinou 100mm houfnic nebo protitankových kanónů, tudíž již nezbylo moc místa na kulomety, pro které byly jedním z mála vhodných míst zvony na střeše objektu a tak se stavěly hlouběji v týlu a většinou schované za nějakým kopcem aby nebylo tak jednoduché je ostřelovat z nepřátelských pozic.

Minometná nebo dělostřelecká výsuvná věž, tato stavba byla kompletně zapuštěná v zemi, jednalo se o velkou výsuvnou věž, jak název říká, s dvojicí houfnic nebo minometů, také se stavěly spíše v týlu a také pro ně byly jediným krytím zvony na střeše. Ale ono to „jediným krytím“ je sporné, protože všechny objekty tvrze se vzájemně kryly a poskytovaly si ochranu.

Jediné místo na kterém můžeme spatřit kompletně dostavěné tvrze jsou Orlické hory, jak jsem již psal, němci se jim chtěli při případném útoku vyhnout, věděli proč, jednoduše si zkuste představit kdyby se tyto tvrze postavily okolo celého Československa, prostě by se tím projít nedalo, koneckonců Němci měli strach i z řopíků, natožpak těžkých objektů a tvrzí které měly stěny široké i 4 metry!!
.
h.panda©2005 // h.panda@seznam.cz